„A tét Te vagy!” kampány azzal a céllal jött létre, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás, az online tér és a szerencsejáték veszélyeire. Hogy ez a három téma, hogy fér meg egymás mellett? Mutatjuk, olvass tovább.
Tudtad, hogy a dohányzás évente 8 millió ember halálát okozza, beleértve 1,2 millió passzív dohányost? A dohányzás elleni küzdelemben kiemelten fontos az egészség védelme és a leszokás támogatása. Egészségvédelmi kampányunk célja, hogy edukáljon a dohányzás káros hatásairól, és felhívja a figyelmet az illegális dohánytermékek veszélyeire. A feketepiaci termékek nemcsak károsak, de sok esetben életveszélyesek is!
De itt nem állunk meg! A népszerű sportesemények idején például kiemelten fontos, hogy tudd, milyen kockázatokkal járnak az online sportfogadások. A kiberbűnözők ezeket az alkalmakat is kihasználják, hogy megszerezzék a sportfogadók személyes és pénzügyi adatait. Játékosvédelmi és kiberbiztonsági kampányunk célja, hogy megvédjen a kibertér veszélyeitől, segítsen felismerni az online csalásokat és rávilágítson a túlzásba vitt szerencsejáték árnyoldalaira.
Legyél biztonságban, fogadj tudatosan és mértékkel, miközben kiszúrod a kibercsalásokat, az illegális dohánytermékeket és nem viszed túlzásba szerencsejátékot! Tudd meg, hogyan tehetsz lépéseket az egészséged és biztonságod érdekében, mert a tét Te vagy!
A tét Te vagy!” egészségvédelmi kampány célja, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás kockázataira és leszokásra ösztönözzön, továbbá kiemelt célunk, hogy felhívjuk a figyelmet az illegális forrásból beszerzett termékek, különösen a tiltott ízesített elektronikus cigaretták kockázataira.
A dohányzás évente körülbelül 8 millió ember halálát okozza világszerte, beleértve azt a közel 1,2 millió embert is, aki passzív dohányzás következményeként veszti életét. A dohányosok körében 15-ször magasabb a tüdőrák, 2-4-szer magasabb a szívbetegségek és a stroke kialakulásának kockázata. A tüdőrák diagnózisok 85%-a az aktív, 3-5%-a a passzív dohányzással hozható összefüggésbe. Rosszul hangzik? Az is!
A dohányzás nemcsak a dohányosra, hanem a passzív dohányzás által a környezetére, szeretteire is káros hatással van, növeli a tüdőrák és más daganatos megbetegedések kialakulásának lehetőségét a passzív dohányos esetén is. A dohányfüst rákkeltő anyagai az ő egészségüket is rombolják. A passzív dohányzás növeli a születési rendellenességek gyakoriságát, a gyermekek asztma és légzőszervi megbetegedéseinek kialakulását, a hirtelen bölcsőhalál előfordulását. A WHO adatai szerint a passzív dohányzás következtében kialakult betegségek következményeként évente több mint 50 ezer gyermek veszíti életét világszerte.
Nem elhanyagolhatók a dohányzás gazdasági vonatkozásai sem. Globálisan a dohányzáshoz köthető megbetegedések egészségügyi kiadásai közelítik az 500 milliárd dollárt évente. Becslések szerint a dohányzás direkt és indirekt költsége a magyar társadalomra nézve évente több mint 650 milliárd forint.
A dohányzás minden formája hordoz egészségügyi kockázatot, ugyanakkor különösen veszélyes az illegális forrásból beszerzett, ellenőrizetlen dohánytermékek fogyasztása. A feketepiaci termékek összetevői nem ismertek, sok esetben nem egyeznek a csomagoláson olvasható beltartalommal, és jellemző az is, hogy nem a valós nikotintartalom kerül feltüntetésre. A dohányzásból fakadó káros egészségügyi hatásokon túl azzal is számolni kell, hogy az illegális, ízesített eldobható elektronikus cigaretták körében hibás és kifejezetten veszélyes műszaki megoldások is előfordulnak, a készülékek túlhevülhetnek, felrobbanhatnak, ezáltal súlyos sérüléseket és károkat okozhatnak a használónak.
A közelmúltban lezajlott a 17. férfi labdarúgó Európa-bajnokság és hamarosan kezdetét veszi a XXXIII. nyári olimpiai játékok, mely események miatt jellemzően megnőtt az online sportfogadások száma, ezzel együtt annak kockázata is, hogy a kiberbűnözők különféle csalási módszerekkel kísérletet tesznek – elsődlegesen – pénzszerzés céljából, minél több személyes adat begyűjtésére, kihasználva a sportfogadni vágyók esetleges naivitását, figyelmetlenségét.
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH), a Szerencsejáték Zrt. (SZRT), az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) és a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) a kibertérből érkező támadások elleni hatékony védekezés és a játékosok védelme érdekében egy közös figyelemfelhívó, információbiztonsági tudatosságnövelő kampányt indított, melyhez az LVC Diamond Kft. (LVC) és a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) is csatlakozott.
„A tét Te vagy!” kezdeményezés célja, hogy bemutassa a sportesemények vonatkozásában felmerülő csalástípusokat, trendeket, az online sportfogadásokhoz kapcsolódó információbiztonsági kockázatokat, emellett külön figyelmet fordítva a megelőzésre és a védekezésre a kibertérben.
A kampány további célja, hogy hasznos ötletekkel segítse a kibertérből érkező támadások elleni védekezést, illetve, hogy felhívja a játékosok és a felhasználók figyelmét az illegális szerencsejáték oldalak veszélyeire, a játékosok személyes és banki adatainak védelmére, valamint a kiskorúakat és sérülékeny csoportokat védő szigorú magyar előírások betartására is.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a nagyobb sportszervezetek és a nagyszabású sportesemények vonzzák a kiberbűnözőket, a meccsek fokozott izgalma, a lelkes szurkolás pedig elvonhatja a felhasználók és sportfogadók figyelmét, akik ilyen helyzetben könnyebben dőlhetnek be a tuti tippeknek, az álomszerű bónusz ajánlatoknak vagy a túl vonzó oddsoknak az esetleg még játékszervezői engedéllyel sem rendelkező oldalakon.
Legyetek óvatosak, a biztonságtudatos jelenlét, a higgadtság és a körültekintő gondolkodás lesz a kulcs minden ilyen helyzetben!